Planując inwestycję powodującą spadek energochłonności obiektu inwestor powinien dysponować konkretnymi ekonomicznymi działaniami. Działania te są efektem audytu energetycznego.

 

Audyt jest analizą, której wynikiem jest opracowanie zawierające diagnozę oraz rekomendację. Opracowania dzielimy na podstawowe i rozszerzone. Audyt energetyczny w formie podstawowej zawiera możliwe miejsca poprawy efektywności energetycznej i proponowane rozwiązania. Audyt energetyczny w formie rozszerzonej to nic innego jak metody dobrane do charakterystyki przedsiębiorstwa z opisem efektywności ekonomicznej.

 

Audyt Energetyczny Budynków, Charakterystyka Energetyczna Budynków

 

Poprawa efektywności energetycznej redukuje koszty co ma przełożenie na niższe opłaty za media. Audyt energetyczny budynków pozwala na diagnozę wartości zużycia energii i jego kosztochłonność. Finalnie rekomendowane są rozwiązania najlepsze pod względem kosztów realizacji i oszczędności.

 

Po modernizacji obniżeniu ulegają opłaty i wzrasta standard nieruchomości. Dzięki audytowi energetycznemu budynków ich właściciele mają kompleksowo udokumentowane kwestie techniczne.

 

Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa

 

Zgodnie z przyjętą ustawą o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku każda duża firma działająca na obszarze Polski jest zobowiązana do przeprowadzania audytu energetycznego i jego przekazania Prezesowi URE w terminie 30 dni od jego wykonania. Raport energetyczny musi być wykonywany co 4 lata. Wymóg ten wynika z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 roku w sprawie efektywności energetycznej. Zgodnie z normą PN-EN 16247 audyt energetyczny to “Systematyczna kontrola i analiza wykorzystania i zużycia energii przez obiekt, budynek, system lub organizację, mająca na celu identyfikację przepływu energii i potencjał poprawy efektywności energetycznej, a także raportowanie”.

 

Na mocy przyjętych przepisów audyty energetyczne powinny być przeprowadzane minimum raz na cztery lata. Te specjalistyczne dokumenty opierają się na następujących wytycznych:

 

  • audyt powinien być przeprowadzany przy uwzględnieniu aktualnych oraz możliwych do zweryfikowania danych z zakresu zużycia energii, a także zapotrzebowania na moc (w przypadku badań energii elektrycznej),
  • raport powinien zawierać precyzyjne wskazanie zużycia energii w obiekcie lub zespołach obiektów, w instalacjach przemysłowych, a także w transporcie odpowiadających w sumie za co najmniej 90% zużycia energii,
  • powinien uwzględniać analizę kosztową cyklu życia budynku lub zespołu budynków, a także instalacji przemysłowych, a co szczególnie istotne, powinien brać pod uwagę długookresowe oszczędności energii.

 

Nakazowi wykonania audytu energetycznego podlegają podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które w dwóch ostatnich latach obrotowych (licząc osobno dla każdego roku) przekroczył w którymkolwiek z nich:

 

  • zatrudnienie 250 lub więcej osób
  • sumę bilansową równą lub większą od 43mln € oraz roczny obrót równy lub większy od 50mln €

 

Audyt Oświetlenia

 

Kompleksowy audyt oświetlenia oraz wdrożenie zaleceń modernizacyjnych pozwala na zaoszczędzenie nawet 70% kosztów energii elektrycznej, a także polepszenie warunków pracy, podobnie rzecz wygląda w przypadku audytu energetycznego oświetlenia ulicznego czy zewnętrznego. Zawiera w sobie zakres prac modernizacyjnych, parametry techniczne oraz ekonomiczne. Audyt oświetlenia wskazuje na najbardziej korzystne rozwiązania, biorąc pod uwagę najbardziej optymalne założenia, w szczególności z punktu widzenia efektywności ekonomicznej. Specjalizujemy się w następujących rodzajach oświetlenia: uliczne, przemysłowe, biurowe, specjalistyczne.

+48 660 462 923

biuro@clean-expo.pl

+48 660 462 923

+48 728 923 070